Şiddet Nedir, Şiddet Türleri Nelerdir?

Şiddet kişinin fiziksel, cinsel, psikolojik, ekonomik açıdan zarar görmesiyle veya acı çekmesiyle sonuçlanan hareketler bütünüdür.

 

Şiddet altında 7 temel alan bulundurur.

  • Birinci alan fiziksel şiddettir. Fiziksel şiddet kaba kuvvettin korkutma, sindirme veya yaptırım aracı olarak kullanılmasıdır. Fiziksel şiddet; tokat atmak, tekmelemek, yumruklamak, bireyin boğazını sıkmak, saçını çekmek, kesici veya delici aletlerle yaralamak ve bireye işkence yapmayı kapsamaktadır.
  • İkinci alan cinsel şiddettir. Cinsel şiddet mağdura olan yakınlığa bakılmaksızın her hangi bir kişiye her hangi bir yerde cinsel eylemlerde bulunulmasıdır. Cinsel şiddet; bireyi cinsel ilişkiye zorlamak(tecavüz), başkalarıyla cinsel ilişkide bulunmasına zorlamak, bireyi kürtaja zorlamak, çocuk doğurmaya zorlamak, fuhuşa zorlamak, zorla evlendirmek, bireyi taciz etmek ve ensest İlişkiler yaşamayı kapsamaktadır.
  • Üçüncü alan psikolojik şiddettir. Psikolojik şiddet duyguların, duygusal ihtiyaçların baskı amacıyla tutarlı bir şekilde istismar edilmesi ve tehdit aracı olarak kullanılmasıdır. Psikolojik şiddet; bağırmak, korkutmak, küfür etmek, tehdit etmek, hakaret etmek, eve kapatmak, küçük düşürmek, kıyaslama yapmak, giyimine ve görüştüğü kişilere karışmayı kapsamaktadır.
  • Dördüncü alan ekonomik şiddettir. Ekonomik şiddet bir kişiyi gerekli olan ekonomik olanaklardan mahrum bırakmaktır. Ekonomik şiddet; para vermemek, kısıtlı para vermek, kişinin mallarını elinden almak, çalışmasına izin vermemek, çalışıyorsa kısıtlama getirmeyi kapsamaktadır.
  • Beşinci alan dijital şiddettir. Dijital şiddet herhangi bir teknolojik araçla bireyin kısıtlanmasıdır. Bireyin yaptıklarını kontrol etmek, rahatsız etmek, küçük düşürmek bu şiddet türü içerisindedir. Dijital şiddet; sosyal medya hesaplarının şifrelerini almak, sosyal medyada beğendiği fotoğrafları, konuştuğu kişileri takip etmek, e-posta hesaplarının, cep telefonu kayıtlarının kontrol etmek ve tüm bunlardan yola çıkarak partnerden hesap sorulmasını kapsamaktadır.
  • Altıncı alan ısrarlı takiptir. Israrlı takip kadına istemediği halde hediye göndermekten başlar kadının kendi güvenliğinden endişe duymasına sebep olacak şekilde fiili davranışlarda bulunmaya kadar uzanır. Israrlı takip; bireyi sürekli telefonla aramak, aradığında ulaşma isteği duymak, sürekli mesaj atmak, istemediği zaman ve mekânda karşısına çıkmak, istemediği halde hediye göndermek ve sürekli sosyal medya hesaplarından rahatsız etmeyi kapsamaktadır.
  • Yedinci ve son şiddet alanı flört şiddetidir. Flört şiddeti evlilik birliği olmaksızın birlikte olduğunuz kişinin size karşı fiziksel, cinsel, psikolojik, ekonomik ve dijital şiddet içeren davranışlarda bulunmasıdır. Flört şiddeti: Seven adam kıskanır. Benden izin aldın mı? O mini etek ne çabuk çıkar! Beni sinirlendirme her şeyi babana anlatırım. Çabuk buraya gel! Düzgün yürü! Beceremezsin sen. Yapamazsın. Gece çevrimiçi olmuşsun? Aptalsın. Kiminle konuşuyorsun sabahtan beri. Gecenin bu saatinde ne işin var. Bana sesini yükseltme. Dayak yemeyi hak ediyorsun. Kimseye bir şey anlatma. Telefonunun şifresini ver. Ben git dersem gidebilirsin. Beni terk edersen intihar ederim. O kızı, erkeği Facebook’tan sileceksin gibi cümleleri kapsamaktadır.

 

Her birimiz bu dünyada var olan bireyler olarak şiddet uygulayabileceğimiz gibi şiddet mağduru da olabiliriz. Şiddeti herkes uygulayabilir. Şiddet failinin eğitim durumu, hasta veya bağımlı olması her hangi bir ölçüt teşkil etmemektedir. Şiddeti herkes uygulayabileceği gibi herkes şiddet mağduru da olabilir. Çalışan-çalışmayan, zengin-fakir, eğitimli-eğitimsiz, kadın-erkek-çocuk, sosyal statüsü yüksek-sosyal statüsü düşük fark etmeksizin herkes şiddet mağduru olabilir.

Unutmayın şiddet varsa sevgi yoktur!

 

Psikolog Şebnem Pusa

Kurtuluş Mah. 64021 Sok. Dr. Salim Serçe Apt. Kat:1 No:1 Seyhan-Adana

Telefonla İletişim İçin

Telefonla İletişim İçin

+90 530 136 28 88

E-Posta İle iletişim

E-Posta İle iletişim

iletisim@proaktifpsikoloji.com